Як не нашкодити здоров'ю, читаючи з екрану смартфона і планшета

Як не нашкодити здоров'ю, читаючи з екрану смартфона і планшета

Нещодавно ми публікували поради офтальмолога про те, як уникнути зорового стомлення при роботі за комп'ютером. Однак у дуже багатьох з нас робота не обмежується комп'ютером - смартфони та планшети також міцно увійшли в наше життя. Постійно використання цих пристроїв не тільки підвищує навантаження на очі, але і може надавати негативний ефект на інші частини тіла і на те, як ми спимо.Досить дотримуватися простих правил, щоб смартфон і планшет не завдали шкоди нашому здоров'ю. А вони можуть, причому іноді вельми несподіваним чином. Про те, як цього уникнути, і піде мова в нашій статті.

Завжди має бути зручно

Почнемо з ергономіки. У вищезгаданій статті ми писали про те, як правильно організувати робоче місце. Але ці рекомендації не надто допоможуть, коли ви читаєте новини на смартфоні або граєте на планшеті в мобільний варіант World of Tanks (див. Наш огляд ).

Про навантаження на очі ми поговоримо нижче, а зараз розглянемо можливу шкоду від гаджетів з ергономічної точки зору. Тут мають місце два небезпечних моменти. По-перше, часто повторювані рухи, які негативно впливають на суглоби, м'язи, сухожилля і нерви.Наприклад, у тих, хто часто набирає текстові повідомлення великими пальцями, може розвиватися так звана хвороба де Кервена (також відома, як gamer's thumb), коли руху великого пальця викликають біль.

По-друге, негативно впливає на здоров'я незручне положення тіла або рук. Приміром, занадто сильне згинання або розгинання кисті при роботі з сенсорним екраном.Найвідоміше захворювання в цій категорії - це синдром зап'ястного каналу, коли нерв здавлюється між кістками і сухожиллями м'язів зап'ястя.

Доктор медицини Франклін Тесслер опублікував на американському сайті InfoWorld.com обширну статтю про те, як правильно поводитися з гаджетами, щоб уникнути вищезгаданих проблем. В першу чергу доктор Тесслер рекомендує стежити за становищем шиї, яка дуже чутлива до незручних позах. Намагайтеся не нахиляти шию вперед і не відхиляти назад, не сидіть довго з поверненою в одну сторону головою. Часто робіть перерви, а якщо відчуєте будь-який біль, оніміння або поколювання, тут же відкладіть смартфон або планшет в сторону і прийміть більш зручну позу.

Якщо ви хочете подивитися фільм на планшеті в ліжку, то не лягайте на бік, підпираючи голову рукою, - шия виявиться перенапруженому, а користуватися сенсорним екраном буде вкрай незручно. В ліжка необхідно сидіти з рівною спиною, підклавши під неї подушку.

Якщо гаджет лежить плазом на столі або на колінах, то це погано для шиї, а якщо ви тримаєте його вертикально - для кистей рук. При роботі з сенсорним екраном і наборі тексту доктор Тесслер радить розташовувати планшет або смартфон під кутом 30 градусів.При читанні ж потрібно тримати девайс так, щоб вся площа дисплея була добре видна.Тобто майже вертикально, як звичайний монітор.

Як показує практика, користувачі натискають на кнопки сенсорних екранів в кілька разів сильніше, ніж на звичайні механічні клавіші - через відсутність тактильного зворотного зв'язку. Це створює підвищене навантаження на пальці, зап'ястя і передпліччя. Тому потрібно намагатися легше «тапа» по екрану, кисть тримати прямо, а руку - розслаблено.Якщо ж вам доводиться набирати багато тексту, варто придбати Bluetooth-клавіатуру.

Очей не відвести

Природно, смартфони та планшети створюють навантаження і на очі. І якщо ви проводите робочий день за комп'ютером, а в перервах і після роботи не відводьте очей від екрану мобільного пристрою, то велика ймовірність таких симптомів, як почервоніння, біль, відчуття піску в очах, нечіткість картинки. Лікарі називають це синдромом комп'ютерної втоми очей.

Ризик отримати зорове перевтома залежить, здебільшого, від трьох параметрів дисплея: дозволу, контрастності і яскравості. З часів тьмяних екранів з маленьким дозволом у ранніх кишенькових ПК технології пішли далеко вперед по всіх трьох параметрах. Однак з новими дисплеями з високою роздільною здатністю виникають інші проблеми: на них уміщається більше пікселів на одиницю площі, що дозволяє робити шрифти більш дрібними. Дрібні літери викликають надмірне напруження очей, навіть якщо яскравість екрану оптимальна.Вирішується ця проблема збільшенням розміру шрифту в настройках, а де це неможливо - масштабуванням картинки на екрані.

Якщо з настільним монітором легко знайти положення, щоб уникнути відображення джерел світла, то з мобільними пристроями справа йде складніше - навколишнє освітлення весь час змінюється. Тому потрібно постійно стежити, щоб на дисплеї не було відблисків, особливо на вулиці.

Коли ми дивимося на екран гаджета, ми рідко моргаємо - це одна з ключових причин синдрому зорового стомлення. Очі недостатньо зволожуються, що призводить до таких неприємних симптомів, як сухість, свербіж і печіння. У цьому випадку допоможуть краплі-замінники сльози.

Вибирати краще всього краплі без виражених побічних ефектів і консервантів, призначені для лікування всіх видів порушення складу сльози. Першим представником таких препаратів, що надійшов на ринок України, стали краплі ЕYE-t німецької компанії Farmaplant. Ми нещодавно публікували відгуки трьох відомих в digital-сфері персон, які тестували ці краплі.

Звертає на себе увагу головна діюча речовина ЕYE-t - ектоін. На відміну від багатьох слезозаменітелі ектоін ні винайдений в лабораторії. Це - природний біопротектори, виявлений в бактеріях, які мешкають в умовах підвищеної солоності. Він захищає тканини від зневоднення, шкідливого впливу ультрафіолету та інших несприятливих факторів. У складі крапель ектоін забезпечує оку захист від пересихання і підвищує ефективність власної слізної рідини пацієнта.

У деяких аптеках є можливість купити як цілу упаковку з десяти монодоз EYE-t, так і монодозі окремо. Краплі можна застосовувати і тим, хто носить лінзи.

Крім того, при читанні з екрану гаджета застосовно універсальне правило «20-20-20»: кожні 20 хвилин фокусуйте на 20 секунд погляд на об'єкті, віддаленому на 20 футів (6 метрів). І, звичайно ж, не варто грати на смартфоні, коли ви робите перерву під час роботи за комп'ютером - краще подивіться вдалину.

Порушники сну

У смартфонів і планшетів є ще одна властивість, яка буквально заважає їх власникам спати. Справа в тому, що екрани мобільних пристроїв (як і комп'ютерних моніторів) - це, по суті, лампи синього світла. Днем синя частина спектра цілком звична для організму, проте в темний час доби вона порушує біологічний ритм сну і неспання. Регулює добовий ритм організму гормон мелатонін: коли темніє, його вироблення збільшується і схиляє людину до сну. Синє світло гальмує синтез мелатоніну, причому це стосується не тільки екранів гаджетів, а й зовнішнього освітлення - саме тому при включеному світлі гірше спиться, ніж у темряві.

Більше того, мелатонін не тільки допомагає нам заснути. Це - антиоксидант, який грає важливу роль для здоров'я людини. Він уповільнює старіння організму, згладжує ефект від стресів і навіть має антипухлинним дією.

Перерахованих вище причин цілком достатньо для того, щоб не захоплюватися читанням зі смартфона або планшета перед сном. Також можна встановити на свій гаджет додаток, що обмежить кількість синього світла, випромінюваного дисплеєм (наприклад, f.lux ).

У майбутньому, ймовірно, з'являться гаджети, які будуть сигналізувати про те, що їх використовують небезпечним чином. Але поки смартфони та планшети робити цього не навчилися, варто знати про можливі загрози та вдатися до необхідних обережностям.

891 просмотр

Рейтинг: 0 Голосов: 0

Комментарии